Sikeres torna és nagy tervek a speciális olimpikon kézilabdázóknál – Interjú Czoborné Kilián Ildikóval

22528560-375513259549046-1070016672897915043-n.jpg

A Magyar Speciális Olimpia Szövetség, valamint a Vajda Márta Óvoda, Általános Iskola és EGYMI április közepén egyesített kézilabda bajnokságot rendezett Pápán.

A Magyar Speciális Olimpia Szövetség kézilabda szakágvezetője nem csak a tornáról, de terveiről is mesélt nekünk. Interjú Czoborné Kilián Ildikóval.

Zana Anita: Pápán nagy hagyományai vannak a Speciális Olimpia Mozgalom kézilabdatornáinak. Miként alakult ez így?

Czoborné Kilián Ildikó: A kézilabdázás több évtizedes múltra tekint vissza Pápán iskolánkban. Kollégámmal együtt szeretjük és űztük is ezt a sportágat az évek során. Szívesen adtuk, adjuk át szeretetünket, szakmai tudásunkat, igényünket a kézilabdázás terén tanítványainknak. 14 éve választottak meg a kézilabda szakág vezetőjének. Az első években más város volt a helyszíne a speciális olimpia kézilabda tornáinak. Addig iskolánk saját Pápa Kupa Kézilabda tornákat szervezett. Megválasztásom után döntöttünk úgy, hogy a két tornát egyesítjük. Így lett a helyszín Pápa.

ZA: Az idei tornáról mit kell tudni?

CZKI: Éveken keresztül egy általános iskola adott otthont a versenynek. Az idén először a városi sportcsarnokban rendezhettük meg nagy örömünkre, mivel az egyesített versenyrendezési forma gyorsabbá, technikásabbá tette a játékot. Végre, megfelelő körülmény állt rendelkezésünkre a mérkőzések lebonyolításához! Köszönjük a JMK jótékony segítségét és támogatását!

ZA: Hány játékos, hány csapat vett részt a tornán?

CZKI: Az április közepén megrendezett országos egyesített kézilabda tornára 6 csapat nevezett. Hársfa SE. Budapestről, Tempo Tordas SE. Tordasról, Esély SE. Győrből és a Balla DSE. 3 csapata. Közülük 1 felnőtt, 1 diákkorú fiú és 1 lány csapat. A divízionáló játékok után két csoportba soroltam a csapatokat képességükhöz mérten. A Hársfa SE., az Esély SE., a Balla DSE. felnőtt csapata került az I. divízióba. A Tempo Tordas SE. és a két Balla DSE. csapat pedig a II. divízióba. A részt vett sportolók száma 62 fő volt.

A verseny körmérkőzés formájában zajlott. A mérkőzések 2x15 perces időtartamúak voltak, mely eléggé megterhelő volt a játékosok számára, de majd igyekszünk az állóképességüket fejleszteni.

ZA: Szakágvezetőként hogyan értékeli a pápai tornát?

CZKI: A partnerjátékosok szépen irányították a játékot, hozzásegítették speciális olimpikon sportolóinkat a szakmai fejlődéshez, sikerélmények megéléséhez, személyiségük formálásához is nagymértékben hozzájárultak. Igazán kemény, élvezetes mérkőzéseket láthattunk. Magatartási probléma most sem merült fel. A sportolók fejlődését már évek óta figyelem. Kijelenthetem, hogy évről-évre minden játékos sokat fejlődik. Szeretnek kézilabdázni, és szívesen vesznek részt a megmérettetéseken.

Az egyesített forma ebben a sportágban is a fejlődést, az elfogadást, az önzetlen segítést, az integráció elősegítését szolgálja. Köszönjük partner játékosaink részvételét. Ebben az évben több új partnersportoló csatlakozott mozgalmunkhoz. A verseny gördülékenyen és problémamentesen zajlott le, mint mindig.

Amit kiemelnék, az az, hogy az ünnepélyes eredményhirdetést követően a gólkirály-, és gólkirálynő, a legjobb kapus, a legjobb játékos különdíjat kaphatott a Sérült Gyermekek Egészséges Neveléséért Alapítvány támogatásával. A játékosok boldogan vették át jutalmukat, és csapattársaik velük együtt örültek a teljesítményüknek.

ZA: Szakágvezetőként milyen tervei vannak a jövőt illetőleg?

CZKI: Készült egy fejlesztési projekt, amely az MSOSZ elnökének a döntésére vár. Szeretnénk kiterjeszteni, népszerűvé tenni más területeken, más fogyatékossági formák esetében is a kézilabdázást! Szakági együttműködést is ki kívánunk alakítani egyesületekkel, szakági szövetséggel. Sok tennivalónk lesz ezzel kapcsolatban a jövőben. Igyekszünk mindent megtenni annak érdekében, hogy az elképzeléseink megvalósulhassanak!

Szerző (forrás): Zana Anita
2018. April 27. 11:56

Partnereink

Az oldal üzemeltetője süti fájlokat (cookie) használ, az adatvédelmi szabályzat rendelkezései szerint. A süti fájlok a számítógépén tárolódnak.