Egyre erősebb mezőnyben a dobogón – Interjú Lukács Edittel

A Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa Bajnokságán idén is remekeltek a mieink. A magyar válogatott 44 szervátültetett versenyzője - 28 vese-, 7 máj-, 3 kombinált vese-máj, 4 csontvelő-, 1 tüdő- és 1 szívátültetett sportoló 9 sportágban indult a kontinensviadalon, korosztályos bontásban, amelynek idén Szardínia szigete adott otthont.

A magyar csapatot erősítette a szolnoki vesetranszplantált bowlingozó Lukács Edit is, aki ezúttal egy bronzéremmel térhetett haza a kontinenstornáról. A közelmúltban vele beszélgettünk.

Zana Anita: Már rutinos versenyzőnek vagy mondható, hiszen több világversenyen vettél már részt transzplantált bowlingozóként. De mindez, hogyan kezdődött?

Lukács Edit: Igen, már háromszor vettem részt a Szervátültetettek Világjátékán és ez volt a harmadik Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa Bajnoksága, amelyen a Magyar Szervátültetettek Szövetsége nemzeti válogatottjának tagja lehettem.

A Szervátültetettek Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Sportegyesületének tagja vagyok. A egyik alkalommal közgyűlésünk volt és miután vége lett, elmentünk a helyi bowling Centerbe bowlingozni. Nekem előtte soha nem volt a kezembe még bowling golyó, de az akkori bajnokok megtanították, hogyan kell vele gurítani. Elsőre nagyon megtetszett és jól is ment és ott ragadtam.

ZA: Ha jól tudom lassan 20 éve volt vesetranszplantációd. Ilyen távolról, milyen emelőkéid vannak erről?

LE: Kétszeres veseátültetett vagyok, és az első vesémet 1996.június 20-án kaptam, mely „csak” három és fél évig működött, azzal nem sportoltam egyáltalán. Bár hívtak, de soha nem mertem menni - az iskolai éveim alatt is felmentett voltam testnevelésből –, féltem, nehogy baja essen a beültetett vesémnek. Most már látom, hogy ezt akkor rosszul tettem!

Amikor az első transzplantált vesém nem működött tovább, ismét művesekezelésre kellett járnom: ez két és fél évig tartott, majd 2002.áprlis 1-én jött az újabb csoda az életemben, megkaptam a második vesémet, mellyel jelenleg is élek, már 16 éve.

ZA: A nemrég véget ért Európa -bajnokságon egy bronzérmet és egy negyedik helyezést értél el. A mostani sikereidet miként értékeled?

LE: Röviden és tömören: van még mit gyakorolni és továbbra is tanulnom kell, hogy ne izguljam el a versenyeket!

ZA: Mit kell tudnunk a mezőnyről, és a verseny körülményeiről?

LE: A mezőny az egyéni versenyemben is és a vegyespárosban is nagyon erős volt. Nagyot harcoltam egy olasz-, egy finn-, egy görög- és egy román hölggyel. Nagyon erősek a játékosok, és jóval fiatalabbak is, még ha a korosztályomban játszanak is. Nagyon sokat számít egy-két-év is, de itt hét-nyolc évekről beszélek. Vegyespárosban is nagyon erősek voltak az ellenfeleink, ráadásul mi magyarok három – erős - páros voltunk versenyben. Nem volt könnyű helyzetünk, harcoltunk egymás ellen is, és a külföldi versenyzők ellen is. A dobogónak csak három foka van, így mi nem fértünk fel rá, mert a negyedik helyezést értünk el, azt is nagy meccsel. Első helyen a finnek, második helyen magyar társaink, harmadik helyen a görögök végeztek, mi pedig a negyedik helyen.

ZA: Milyen volt a verseny helyszíne?

LE: A verseny körülményei jók voltak, bár körülöttünk egy játékterem volt, emiatt nem volt egy csendes hely, de ezzel is meg kell birkózni. Nekem még nehezen megy, hogy kizárjam a külső zajokat. A pálya egyébként jó volt, minden korosztályos meccs után tisztították és jól szervezetten felügyelték a játékokat.

ZA: A sportban milyen céljaid vannak még? Meddig folytad a versenyzést?

LE: A céljaim persze mindig ugyan az, egyre jobbnak lenni, és ha lehet az első helyen végezni, de mindenképpen az első három helyezésig eljutni. Ez eddig még mindig sikerült és az elvem az, hogy ha már nem kerülök be az első három helyre, akkor az egy intő jel lesz, hogy most kell abba hagyni a bowlingot, de legalábbis a versenyzést. Minden évben egyre erősebb a mezőny és sajnos én meg nem fiatalodok! – Nem is értem! (Nevet – a szerk.).

Szerző (forrás): Zana Anita
2018. July 5. 09:44