Aranykoszorús mesterkiképző kutyaiskola - Interjú Juhász Józseffel

dsc-2411.JPG

Juhász József neve leginkább a cselgáncs és a Speciális Olimpia kapcsán lehet ismerős olvasóinknak, azt azonban már kevesebben tudják róla, hogy a Magyar Speciális Olimpia Szövetség judo szakágvezetője nem csupán az emberekért tevékenykedik.

Most a sport tematikájától eltérő, rendhagyó módon a kutyákról, a kutyaiskoláról és a négylábú kedvencek sikereiről fogunk beszélgetni, íme.

Zana Anita: A tanítás és a judo mellett van még egy nagy szenvedélye a kutya. Honnan indult a négylábúak iránti szeretet?

Juhász József: Már kisgyermekkortól kezdve mindig volt kutyám, valószínűleg édesanyámtól örököltem, mert ő is nagyon szerette az állatokat. Sokáig vágytam egy boxer kutyára, és 1970-ben, mivel nem voltunk gazdagok, végre választhattam, egy új bicikli vagy egy boxer. Természetesen a kutyát választottam, és mivel előtte nemrég alakult a Pestlőrinci Kutyakiképző Iskola, már a kis négylábúval is jártunk iskolába. Azóta is tart a szerelem a kutya elsősorban a boxer és az óriás schnauzer és persze a kiképzőiskola iránt.

ZA: Már több éve kutyaiskolát működtet. Mi a célja ennek a kutyaiskolának?

JJ: A Pestlőrinci Kutyakiképző Iskolának, ami 1969-ben alakult, 2002 óta vagyok a vezetője, 2012-ben alakultunk önálló egyesületté, Pestlőrinci Kutyás Sportegyesület néven, addig szorosan a MEOE (Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete) szervezeteként működtünk.

Sok híresség is járt iskolánkba, a teljesség igénye nélkül, pl. Korda György, Horváth István, Hofi Géza. Célunk elősegíteni a kulturált állattartást, megtanítani a gazdákat arra, hogy felelősséggel tartoznak kutyájukért és, hogy zökkenőmentesebb legyen a nem kutyás társadalmi réteggel és egymással is az együttélés.

A minőségi állattartás szintén nagyon fontos, hogy megtanítsuk a gazdáknak, úgy hogy minden a helyére kerüljön. pl: A kutya nem gyerekpótlék és ne kezeljék emberként, a kutyát észérvekkel nem lehet bármiről meggyőzni. Ismerni kell a négylábúak világát, meg kell ismerni a „nyelvüket” és minden a helyére kerül. Nem lehet kikötve, szűk kennelben tartani.

Már gyermekkorban elkezdjük az óvodások, kisiskolások oktatását, nagyon sokat megyünk óvodákba, iskolákba, sőt bölcsődékbe és különböző egyéb rendezvényekre bemutatót tartani, simogatózni, beszélgetni velük a kutyákról, tartásukról, és a közös való sportolási lehetőségekről.

A kutyás sportok megismertetése, és persze művelése rekreációs sportként és versenysportként is. Sokan nem tudják, hogy rendkívül sokféle sportágból válogathatnak élsport szinten is. Sok kutyás sportágban vannak már Európa és Világbajnoki dobogósaink. pl: Agility, Dog Dancing, Munkakutya vb, de sorolhatjuk a Flyball, Canicross (kutyás futás), Obedience, Szánhajtás, Bikjöring, Belgian ring, terelőkutya versenyek.

Kutyaóvoda működik nálunk, 4-8 hónapos korig, ahol elsődleges célunk a kiskutyák szocializációja, a kutya-gazda viszony jól működő megalapozása, egymás kommunikációjának, viselkedésének és követelmény rendszerének megismerése.

Évek óta rendezünk kutyás tábort Tatán, ahol egész nap gyakorolnak, tanulnak, és persze jól érzik magukat kutyák és gazdik.

ZA: Milyen eredményekkel büszkélkedhetnek?

JJ: Fontos eredménynek tekintjük az általunk kitalált, már nyolc éve minden évben megrendezett kutyás Sportágválasztót” ahol a különböző kutyás sportágakkal ismerkedhetnek a látogatók. Agility versenyzőink sok dobogós helyezést érnek el a versenyeken. Nagyon fontos eredménynek tartjuk, hogy egyre többen jönnek hozzánk és egyre több fiatal, diák érkezik kutyájával sportolni, tanulni. Szintén fontos eredmény, hogy fiatal, saját nevelésű kiképzőcsapatunk szakmailag kiválóan felkészült, jól megállja a helyét a néha rendkívüli kihívásokkal teli csoportmunkákban.

ZA: Hányan járnak oda rendszeresen? Hogyan lehet Önökkel kapcsolatba lépni?

JJ: Ez egy hosszú tanulási folyamat, amit még sokan nem vesznek tudomásul, még az alapokat sem tanulják meg, de már azt gondolják mindent megtanultak, ezért viszonylag jelentős a lemorzsolódás. Aztán persze sokan visszatérnek ismét egy hosszabb-rövidebb periódusra. A létszám erősen változó, függ az időjárástól, és sok minden mástól, de van egy nagyjából huszonöt fős aktív sportoló „mag” akik szó szerint télen, nyáron, hóban, sárban ott vannak, edzenek, sportolnak kutyájukkal.

Weblapunk a kutyaiskola.com, telefonszámunk: 0620 397 8382, és megtalálnak minket a 184-es busz vonalán, a kiserdőben, az „iparvasút” mellett a Kisfaludy vagy a Péterhalmi út találkozásánál.

ZA: Milyen terve van a kutyaiskolával kapcsoltban még?

JJ: A lehető legszélesebb körű tanulás, sportolás biztosítása az iskolán, szeretnénk, ha mindenki megtalálná a neki megfelelő lehetőségeket iskolánkban. Több sportággal szeretnénk bővíteni a palettát és szeretnénk gyermekcsoportoknak lehetőséget adni, hogy megismerjék a kutyakiképző iskolában rejlő lehetőségeket, amit saját kutyájukkal is kipróbálhatnak. Szeretnénk olyan tanfolyamokat, előadásokat tartani, ahol megismerkednek az etológiával, a kutyával, mint élőlénnyel, viselkedésével, tanulási folyamataival. Sokkal prózaibb, de fontos tervünk, hogy újból legyen elektromos áramunk az iskolán, ami pár éve egy tereprendezés miatt megszűnt.

ZA: Mindenkinek 24 órából áll egy nap. Önnek ennyi tevékenység mellett hogy fér bele az iskola működtetése?

JJ: Néha én magam is csodálkozom és, igen, néha elfáradok, de érdekes módon, mindegyik területen egyszer csak látok egy célt, amit viszont el kell érni, hát mit lehet tenni, megyünk az újabb és újabb célok felé. Ja, igen, közben sokszor azt veszem észre, úristen, már megint éjfél van. Szerencsém van, azt hiszem, mert sikerült úgy alakítani az életemet, hogy azt csinálom, amit szeretek. Legtöbbször nem is tűnik munkának, mert szeretem csinálni, és még tudok örülni az apró sikereknek is. És persze még valami, ami fontos, akár a judo edzéseken, akár a kutyaiskolában, olyan profi edzők, kiképzők segítik a munkámat, akikre ahogy szokták mondani „csukott szemmel” rábízom magam és tudom, ha véletlenül nem vagyok ott, akkor is tökéletesen működik minden.

Szerző (forrás): Zana Anita
2018. February 5. 11:54

Partnereink

Az oldal üzemeltetője süti fájlokat (cookie) használ, az adatvédelmi szabályzat rendelkezései szerint. A süti fájlok a számítógépén tárolódnak.