Ahol a hely szelleme is kötelez - Interjú Szűcs Istvánnal

1-9.jpg

2018. február 22-én a Magyar Parasport Napja alkalmából, és csatlakozva a Magyar Paralimpiai Bizottság és a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny és Szabadidősport Szövetsége által életre hívott Lélekmozgató programhoz, a Mozgásjavító Intézmény nyílt sportnapot szervezett és ezen a napon lehetőséget biztosítottak arra az intézményben, hogy különböző parasportokat próbálhassanak ki, megismerve ezzel mozgáskorlátozott diákjaink életének egy fontos szeletét.

Emellett számos egyéb program is volt az iskolában a jeles nap alkalmából. Mindezekről Szűcs Istvánnal, az intézmény úszóedzőjével korábbi parasportolóval beszélgettünk.

ZA: Itt, a Mozgásjavító Intézményben indult útjára a fogyatékossággal élő emberek, gyerekek sportja. Mit jelent ennek tükrében az, hogy ettől az évtől kezdve hivatalosan is ünnepeljük a Magyar Parasport Napját?

Szűcs István: Az elmúlt év decemberében – nagy örömünkre – az Országgyűlés egyhangúlag szavazta meg, hogy ezentúl minden év február 22-én a Magyar Parasport Napját ünnepeljük országszerte. És, hogy miért? 1970. február 22-én a Mozgásjavító Általános Iskola tanárai, sportolói, diákjai megalapították Magyarország első mozgássérültek sportklubját, amelyet Halassy Olivér kétszeres olimpiai bajnok – lábszáramputált – vízilabdázóról neveztek el. Ezzel kezdetét vette a hazai és később a nemzetközi parasport szervezeti rendszerének kialakulása is. E jeles esemény tiszteletére esett erre a napra a választás. Halassy kiemelkedő sportpályafutása az épek között mintaértékű példa volt az akkori sportolni vágyó mozgássérültek és a mai ifjúság számára egyaránt! „Nomen est omen”, de nemcsak a név, hanem a hely szelleme is kötelez!

ZA: Úgy tudom volt egy ünnepélyes megemlékezés február 21-én az iskola falai között. Erről mit érdemes tudni?

SZI: Február 21-én, az ünnep előestéjén méltó módon emlékeztünk meg a kezdetekre, és köszöntöttük a Parasport napját közösen az alapítókkal, volt Halassy-s paralimpikonokkal, sportolókkal és iskolánk jelenlegi tanáraival, diákjaival, azok között a falak között, ahonnan a sportklub pályafutása elindult. Halassy Ilona, Vámos Éva, Benczúr Judit, Hajdú Levente, Koller István, Tauber Zoltán alapítók segítségével visszaidéztük a 48 évvel ezelőtti alapítás-megalakukás hangulatát. Felelevenítettük az elmúlt évtizedek nevesebb eseményeit, és Hodunov Edvard – jelenlegi elnök – segítségével betekintést nyertünk a sportklub mai életébe. Fontos volt számunkra, hogy megemlékezzünk azokról is, akik már nem lehetnek közöttünk, de segítségük, aktív részvételük nélkül nem tartana ilyen színvonalon a mai parasportélet.

ZA: Emellett egy kiállítás is látható a Mozgásjavítóban. Miből áll ez a tárlat?

SZI: Zsótér Pál volt igazgató és további, szintén fontos szerepet betöltő személyek fényképeivel, korabeli újságcikkekkel, érmekkel, dísztárgyakkal idéztük meg a múltat. Az ünnep hivatalos részét követően a csodálatosan megterített ebédlőnkben, az ízletes vacsora elfogyasztása közben kötetlen, örömteli beszélgetés mellett pergettük vissza az időt, mint egy nagy család. Az est végeztével annak reményében búcsúztunk el egymástól, hogy ennek a találkozónak folytatódnia kell!

ZA: A Magyar Parasport Napján, február 22-én , több esemény is volt az intézményben, illetve a diákok több programon is részt vettek. Ezekről mit érdemes tudni?

SZI: 2018. február 22-én a Magyar Parasport Napja alkalmából, koszorúzáson vettünk részt az Olimpiai Parkban, ahol tiszteletünket róttuk le a Paralimpikonok Falánál.

Ugyanezen a napon, csatlakozva a Magyar Paralimpiai Bizottság és a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny és Szabadidősport Szövetsége által életre hívott Lélekmozgató programhoz, iskolánkban NYÍLT SPORTNAPOT szerveztünk. Vendégeinknek e napon lehetőséget biztosítottunk arra, hogy különböző parasportokat próbálhassanak ki, megismerve ezzel mozgáskorlátozott diákjaink életének egy fontos szeletét. A négy sportág, amelynek szabályait és technikáját is igyekeztünk megmutatni, a sportlövészet, a görlabda, (kerekesszékes röplabda?) a kerekesszékes kosárlabda és a boccia volt. Közel ötven diák érkezett a környező iskolákból, hogy a saját bőrén is megtapasztalhassa e sportágak szépségeit és nehézségeit.

A nap kiemelkedő eseményeként intézményünkbe látogatott a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) elnöke, Andrew Parsons. A rövid látogatás során tanítványaink megmutatták neki az iskolát, beszélgettek mindennapjaikról, a sportról, céljaikról. Talán egyszer egy Paralimpián találkozhatnak vele újra.

És még mindig a Parasport Napja: iskolánk négy diákja és kísérőik meglátogatták a kistarcsai általános iskolát, ahol bemutattak két parasportot, a bocciát és a fúvócsöves dartsot, melyet az ottani diákok nagy lelkesen ki is próbáltak.

Fotók a Parasport Napról és fotók a Halassy Olivér emlékestről

Szerző (forrás): Zana Anita
2018. March 3. 08:49

Partnereink

Az oldal üzemeltetője süti fájlokat (cookie) használ, az adatvédelmi szabályzat rendelkezései szerint. A süti fájlok a számítógépén tárolódnak.